Müftü Mekki Solmaz, Doktor Oldu

MÜFTÜLÜK
haber dinibülten
18 Eylül 2021
3 dk Okuma
11156 Görüntüleme
1 yıl önce
Adana İl Müftü Yardımcısı Mekki Solmaz, Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimlerinde; “Kur’an’ın Toplumu İnşa Süreci” başlıklı doktora tezini tamamlayarak mezun oldu.
Müftü Mekki Solmaz, Doktor Oldu

Adana Müftü Yardımcısı Mekki Solmaz, Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimlerinde; “Kur’an’ın Toplumu İnşa Süreci” başlıklı doktora tezini tamamlayarak mezun oldu.

Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Kelam Ana Bilim dalında "İmam Şevkânî'ye Göre Allah'a İman" teziyle yüksek lisansını tamamlayan Müftü Mekki Solmaz,  2015 yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde girdiği doktora sınavını kazanarak Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Tefsir dalında hazırladığı tezle mezun oldu.

Müftü Mekki Solmaz; Sosyal medya hesabından  takipçilerine doktor olduğunu şöyle duyurdu;

“Kur’an’ın Toplumu İnşa Süreci” konulu doktora çalışmamız elhamdulillah tamamlandı. Çalışmamın tamamlanmasında değerli katkılarını sağlayan ve rehberlik eden başta danışmanın Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali AKPINAR  hocam olmak üzere, çalışmama katkılarını esirgemeyen, emekleri geçen Prof. Dr. Hayri ERTEN, Doç. Dr. Ali Öge, Doç. Dr. Muhammet ERSÖZ,  Doç. Dr.  Süleyman NAROL, önceki danışmanın Doç. Dr. Ahmet Abay, Prof. Dr. Zekeriya Pak ve Doç. Dr. Mustafa ÇOBAN hocalarımıza ve sevgili aileme teşekkür ederim.”

MÜFTÜ DR.MEKKİ SOLMAZ’I TANIYALIM

* 1970 tarihinde doğdu.

* İlköğrenimini Batman’da, İmam-Hatip Lisesini ise Batman ve Siirt’te okudu.

* Öğrenciliği sırasında babasından ve özel hocalardan Arapça eğitimini de devam ettirip okulun düzenlemiş olduğu Kur'an-ı Kerim, şiir ve kompozisyon yarışmaları ile çeşitli etkinliklerine iştirak edip bölge ve Türkiye finali Kur'an-ı Kerim yarışmalarında dereceler aldı.

* 1988 yılında Batman İmam-Hatip Lisesinden mezun olup, aynı yıl Batman merkez Sincanlı köyünde imam hatip olarak göreve başladı.

* 1990 yılında Medine İslam Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde okumak üzere buradaki görevinden istifa etti.

* 1995 yılında mezun olup, aynı yıl vatani görevini ifa etmek üzere askere gitti.

* 1997 yılında tekrar imam hatip olarak göreve döndü.

* 1998 tarihinde Konya Selçuk Eğitim Merkezinde 8. Dönem müftüler ve vaizler ihtisas kursunda 22 ay süreyle kurs gördü. Kursu dereceyle bitirdi. Kursun bitiminde müftülük imtihanını kazanarak 2000 tarihinde Kahramanmaraş ili Nurhak ilçesine müftü olarak atandı.

* 2003 yılında Şanlıurfa ili Hilvan ilçesine müftü olarak naklen atandı.

* 2006 yılında Şanlıurfa il müftü yardımcılığına naklen atandı.

* 2008 yılında Şanlıurfa ili Birecik ilçe müftülüğüne naklen atandı.

* 2013 yılında Hatay ili Kırıkhan ilçe müftülüğüne atandı.

* 07.07.2020 tarihinde ise Adana il müftü yardımcılığına atanan ve halen Adana İl Müftü Yardımcılığı görevini sürdürmekte olan SOLMAZ, çok iyi derece Arapça ve orta derece İngilizce bilmektedir.

* Görev yaptığı süre zarfında tüm yöneticilerden takdirname, başarı belgesi ve üstün başarı belgeleri aldı.

* Başkanlık tarafından 3 kez kademe ilerlemesi ile ödüllendirildi.

* 20.08.2014 tarihinde Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Kelam Ana Bilim dalında "İmam Şevkânî'ye Göre Allah'a İman" teziyle yüksek lisansını tamamladı.

* Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Tefsir dalında “Kur’an’ın Toplumu İnşa Süreci” konusunda hazırladığı tez ile doktor unvanını aldı.

 

 

 

Yorum Yazın