19 Ağustos 2020
3 dk Okuma
150 Görüntüleme
2 yıl önce
Yoldaki taşı kaldırmak

Kralın yolu: yoldaki taş hikâyesini bilir misiniz? Her engel, yaşam koşullarımızı iyileştirebilecek bir fırsattır sözünün ispatı niteliğinde bir hikâye. Tabi bununla da sınırlı kalmayan, birçok cümlesinde gizli mesajları olan bir hikâye.

Gelin hikâyeye bir göz atalım, sonra da bu mesajları birlikte inceleyelim:
Bir zamanlar bir kral, şehri saraya bağlayan yolun üstüne kocaman bir kaya koydurmuş. Kendisi de pencereye oturup “Bakalım neler olacak” diyerek bu kayayı izlemeye başlamış. Gel zaman git zaman; ülkenin en zengin tüccarları, kervancıları, saray görevlileri, sanatkarları, bilim insanları, halk… O kralın yolundan pek çok kesimden pek çok kişi gelmiş, geçmiş.
İşin garip tarafı bu insanların hiçbirisi kayayı kaldırmaya yeltenmeden, kayanın etrafından dolaşıp saraya girdiler. Hatta bu insanların çoğu kralı bağıra bağıra kralı da eleştirdiler:
– “Halkından bu kadar vergi alıyorsun ama daha kendi sarayının önündeki yolu bile temiz tutamıyorsun.”
En sonunda saraya düzenli olarak sebze ve meyve getiren bir köylü çıkagelir. Yoldaki taş / kayayı görünce ilk başta o da şaşırır. Daha sonra sırtındaki küfeyi yere indirir. Bu taşı kaldırayım da kimsenin ayağına, hayvanına, arabasına takılmasın, diye düşünür.
İki eli ile kayaya sarılıp, ıkına sıkına onu itmeye başlar. Sonunda her ne kadar kan ter içerisinde kalmış olsa da kayayı yolun dışına itmeyi başarır. Tam küfesini almaya yeltenirken bir şey dikkatini çeker:
Aman o da ney öyle? Yolda kayayı çektiği yerde mini bir çukur vardır. Çukurda da bir kese altın ve bir de kraldan bir not. Kralın notunda ise şu yazmaktadır:
“Bu altınlar kayayı yoldan çeken kişiye aittir… -Kral”
Kralın Yolu: Yoldaki Taş hikayesinde dikkat edersek sadece şikâyet eden insanlar hiçbir şey elde edemezken, (belki içten içe şikayet etse de) sorunları çözmeye çalışan insanlar ödüllendiriliyor.
Yalnız; dikkat edin, şikâyet etmeyi değil, hiçbir konuda harekete geçmeden oturduğu yerden sadece şikayet etmek eleştiriliyor.
Hayatın bize nerede ne tür bir sürpriz yapacağını bilemeyiz. Zorluklar karşısında “Kaderimiz bu be” gibi yanlış bir düşünce ile olduğumuz yerde saymamalı, her daim daha ilerisi için mücadele etmeliyiz.
Kıssadan Hisse:
Köylü bugün bile çoğumuzun farkında olmadığı, olsak da idrak edemediğimiz bir dersi yaşayarak tecrübe edinmiştir: “Her engel, yaşam koşullarımızı daha iyileştirebilecek bir fırsattır.”
Hz. Muhammed (sav) bir Hadis-i Şerif'inde mealen şöyle buyuruyor:
(Mümin) kardeşine tebessüm etmen sadakadır. İyiliği emredip kötülükten sakındırman sadakadır. Yolunu kaybeden kimseye yol göstermen sadakadır. Yoldan taş, diken, kemik gibi şeyleri kaldırıp atman da senin için sadakadır. (Tirmizî, Birr, 36)
Alah'ın selamı, rahmeti ve bereketi hepinizin üzerine olsun. Vehbi AKŞİT www.vehbiaksit.com.tr

Yorum Yazın