Mevlid-İ Nebevi (Kutlu Doğum)

Tahsin ÖTGÜÇ
3484 Görüntüleme
06 Aralık 2016 20:19
Son Güncelleme: 06 Aralık 2016 20:19

MEVLİD-İ NEBEVİ (KUTLU DOĞUM)        

Hz Muhammed (s,a,v) efendimiz, Mekke de Haşimioğlu mahallinde Rebiulevvel ayının 12. günü, miladi olarak 20 Nisan 571 tarihinde dünyaya teşrif etmişlerdir. Onun Dünyaya gelişi, güneşin doğudan doğmasına benzer. Güneş doğduğu zaman karanlığın yerini aydınlık alıyor ise, Hz Muhammed’in doğması ile dünya, manevi karanlıktan aydınlığa kavuşmuştur.

Hz Muhammed dünyaya geldiğinde Mekke’nin idaresi Abdülmüttalib’in elinde idi. Mekkede büyük bir sarsıntı meydana gelmişti. Kabedeki putların parçalanarak yerlere savrulduğunu gören Abdülmüttalip, Amine validemizin evine gittiğinde torununun dünyaya geldiğini gördü.. Bu durum karşısında çok sevindi ve torununa Muhammed adını koydu. Kabedeki putların parçalanmasına vesile olan sarsıntının torunun dünyaya gelişiyle yakından ilgisi olduğunun kanatına varmıştı. Muhammed ismi Kur’an-ı kerimde dört yerde geçmektedir. Muhammed çok övülen anlamındadır. Abdülmüttalib, yerdekiler ve göktekiler onu övsün diye Muhammed ismi koydum demiştir.

 Hz Muhammed’in dünyaya gelişi esnasında bir takım mucizevî olaylar meydana gelmiştir. Beytullahın etrafındaki putlar parçalanarak yerlere savrulmuştu. Kisra sarayının sütunları çökmüş, Mecusilerin tapındığı ve bin yıldır yanmakta olan ateş bir anda sönmüştü. Seva gölünün suyu çekilerek kurumuştu. Bütün bu olaylar Hz Muhammed’in vasıtasıyla dünyadaki insanlık dışı hayatın değişeceğini, Hakkın bir gün mutlaka küfre galip geleceğini göstermekteydi. Öyle de oldu.

Kur’an-ı Kerimde hatemennebiyyin diye zikredilen Hz Muhammed’in dünyaya gelişi, Allah’ın insanlığa bir lütfüdür. Çünkü onun doğduğu Mekke de halk, tam bir karma kaşa içinde yaşıyordu. Kız çocukları diri diri gömülüyor. Kadın bir meta olarak kullanılıyor. Hiç bir hakkı yok. Zenginler fakirleri eziyor. Kuvvetli olanlar, zayıfların hakkını elinden alıyordu. İnsanların geleceğe güvenle bakmak gibi bir hakları bulunmuyordu. İşte bu olumsuz tablodan tüm insanlığın kurtulması için Allah, Hz Muhammed’i alemlere rahmet olsun diye göndermiştir. Babası Abdullah, oğlu dünyaya gelmeden önce ticaret için gittiği şamdan Mekke ye dönerken Medine’de vefat etmiştir. Babasından öksüz dünyaya gelen efendimiz Hz Muhammed’i Allah terbiye etmiştir. Hz Muhammed doğduğu zaman sütannesi Hz Halime dört yıl bakmış, bu zaman içinde Halimenin evine bolluk ve bereket gelmiştir. Hz Muhammed dört yaşında iken annesi Amine validemize teslim edilmiştir.

Hz Âmine validemiz kocası Abdullah’ın kabrini ziyaret maksadıyla Medineye gitmişti. Ziyaretten sonra geri dönmek için yola çıktığında ebva denilen yerde Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Bundan sonra Hz Muhammedin bakımını önce dedesi Abdülmuttalip, daha sonra amcası Ebu Talip üslenmiştir. Ebu Talip efendimizin ticari hayata alışmasına ve Hz Hatice ile evlenmesine yardımcı olmuştur. Bu evlilikten efendimizin iki oğlu (Kasım, Abdullah) dört kızı (Zeynep, Rukiye, Ümmmü Gülsüm, Fatıma) dünyaya gelmiştir.

11.12.2016 tarihi  (Pazar günü akşamı )  efendimizin dünyaya gelişinin 1445 inci seneyi devriyesidir.Bu geceyi en güzel bir şekilde ihya edelim inşallah.Çocuklarımıza efendimizin doğumunu anlatalım. Çocukları çok sevdiğini ve onlara değer verdiğini söyleyelim. Ümmeti olarak onu anarken anlamaya çalışalım. Onu anlamak için de bizlere bıraktığı iki emaneti olan Kur’an ve sünnete sarılıp anlamaya çalışalım. Bilelim ki, insanlık ona her zaman muhtaçtır. Dünya ve ahiret saadeti onun ahlakında mevcuttur. Bu duygularla efendimizin kutlu doğumunun 1445 inci sene-i devriyesinin ümmeti Muhammed ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını, insanlığın İslam medeniyetine kavuşmasını Yüce Mevla’dan niyaz ederim.     

       

Yorum Yazın