Dünyayı İyilik Değiştirecek

Bünyamin GÖLCÜ
1286 Görüntüleme
12 Mart 2020 10:47
Son Güncelleme: 12 Mart 2020 10:47

DÜNYAYI İYİLİK DEĞİŞTİRECEK

2020 Türkiye Diyanet Vakfı 6. Uluslar Arası İyilik Ödülleri

Haftası Münasebetiyle

(Yeryüzüne İyiliğin Egemen Olması İçin)

Yüzlerinizi doğudan yana ve batıdan yana çevirmeniz iyi olmak demek değildir; Lakin iyi olan, Allah'a, ahiret gününe, meleklere, Kitap'a, peygamberlere inanan, O'nun sevgisiyle, yakınlarına, yetimlere, düşkünlere, yolculara, yoksullara ve köleler uğrunda mal veren, namaz kılan, zekât veren ve ahitleştiklerinde ahitlerine vefa gösterenler, zorda, darda ve savaş alanında sabredenlerdir. İşte onlar doğru olanlardır ve sakınanlar ancak onlardır. (Bakara 177)

Allah iyidir ve iyileri sever. Peygamberler dünyaya iyiliği yaymak için gönderilmişlerdir. Getirdikleri kitaplar da iyiliği göstermektedir. Ümmetlerinde birinci vazifeleri iyiliği yaygınlaştırmaktır.

İyilik; iyiliği var edenin emrinde olmaktır. O’nun emrine ram olmak için nefsinden geçmektir.

İyilik; Ebabil olup kabeyi korumaktır. Musa olup on iki pınar su akıtmaktır. İsa olup dertlilere derman, Lokman olup hikmet saçmaktır. Hz Muhammed sas olup âlemlere rahmet olmaktır.

İyilik; din, dil, ırk, renk ayrımı yapmadan insanlığın yardımına koşmaktır. Susuza su, aç olana gıda, hastaya ilaç, zayıfa güç, çaresize çare olmaktır. Bir yetim başı okşamaktır. Bir ihtiyara hal hatır sormaktır.

İyilik; akan gözyaşını silmek, kanı durdurmaktır. Bekleyenlerin ümidi olmaktır. Zalimin karşısında hakkı savunmak, hakkı tutmak, mazlumu destek olmaktır.

İyilik; kocaya karşı saygı, hanımefendiye karşı sevgi ve evlada şefkat göstermektir. Yaşlıya hürmet, küçüğe merhamet, yaratılanı yaratandan ötürü hoş görmektir.

İyilik; gördüğü kötülüğü unutmak/affetmek, gördüğü iyilikleri unutmamak, yaptığı iyiliği unutmak, yaptığı kötülüğü unutmamaktır.

İyilik; kardeşlik, komşuluk, arkadaşlık ve akrabalık hukukuna riayet etmektir.

İyilik; birr sahibi olmak, muhsin olmak, salih olmak, refik olmak, celis olmaktır

İyilik; kendisi muhtaç olduğu halde içlerinde hiçbir sıkıntı duymadan kardeşini kendine tercih edebilmektir. (Haşir 9)

İyilik; bazen çölde susuz kalmış bir köpeğe su vermek, bazen suya düşmüş bir karıncaya imdat etmek, bazen de çağrılan bir günahtan kaçmaktır. Bazen mescide koşmak bazen hak ödemek bazen de anne babaya hürmettir. Bazen de ölürken dahi suyu kardeşine sunabilmektir.

İyilik; Yusufları Züleyhaların pençesinden kurtarmak. Saraylara vezir yapmaktır. Sabır kahramanı Eyyüb olmaktır. Karanlıklar içerisinde Yunus olmaktır.

İyilik; iyilik uğruna çölleri aşan Muhammet sas ümmetine memleketini açan Necaşi olmaktır.

İyilik; iyilik uğruna sevdiğinden infak etmek için hurmalığını tasadduk eden Ebu Talha olmaktır. (Ali İmran 96) Hz Osman olmaktır. Abdurrahman b Avf olmaktır.

İyilik; gönül dünyasında herkese bir taht kurabilmektir.

İyilik; selamdır, gönül alıcı bir kelamdır.

İyilik; huzurdur mutluluktur. Sevgidir neşedir.

İyilik; tebessümdür gülücüktür. 

İyilik; güzel ahlaklı olmaktır. 

İyilik; hidayettir.

İyilik; peygamberlerin yoludur.

İyilik; Medine’dir.

İyilik; medeniyettir.

Madem dünyayı iyilik değiştirecek. Öyle ise iyiler çoğalsın ki dünyamıza iyilik gelsin.

Bünyamin GÖLCÜ

SERİNHİSAR MÜFTÜSÜ
12.03.2020

Yorum Yazın