Cihadı Doğru Anlamak….

Zeynep Haşemi Belgeli
4035 Görüntüleme
23 Temmuz 2017 13:21
Son Güncelleme: 23 Temmuz 2017 13:21

Cihad kavramını son günlerde gündemde. MEB eğitim müfredatında olması gereken bazı değişiklikleri yapınca bazı çevreler kıyameti kopardı.

En çok tepki çeken konulardan biride Cihad kavramının Din Kültürü müfredatına konulmuş olması idi.

O günden sonra gerek medyada gerek sosyal medyada cihad kavramı sıkça işlendi.

Nedir Cihad önce onu bilmek gerekir diye düşünüyorum. Dar kalıplara şıkıştırmadan ön yargısız yaklaşmak gerekiyor.

Cihad, Allah yolundaki her türlü faaliyet ve hareketin adıdır. Hakkı üstün ve hakim kılmak için gayret sarf etmektir. Başka bir ifadeyle cihad, İslam'ın aksiyon yönüdür, onun hamle gücüdür.

CİHADI öcü gibi gösterenlere tavsiyem, kötü niyetli değilseniz bu sözü iki kez düşünüp öyle ithamda bulunun

Cihad tevhid ve adalet için mücadele etmektir. Bu mücadelede günün şartlarına göre ilimle, bilimle, ekonomiyle, sanayi ile eğitimle olur. Bilinçli Müslüman, erdemli ahlaklı insan yetiştirmekle olur.

Cihat geniş bir kavramdır. Cihadın çeşitleri vardır. Cihat eline kılıç alıp kafa kesmek değil. İslam dinini yüceltme adına yapılan her şey cihaddır.

Ön yarglı güruh Cihada örnek gösterirken Müslüman radikal grupların birbiriyle olan mücadelelerini, birbirleri ile savaşlarını göstermektedir. Müslümanın Müslümanla cihadı olamaz. Bu İslamı anlamamış grupların dengesiz tavırları İslam’a İslamın cihad anlayışına mal edilemez. Çünkü bu grupların cihaddan anladıkları tek şey kendilerinden olmayanları öldürmektir. Bu guruplar İslam ile alakası olmayan küresel güçlerin oyuncağı olan  gruplardır.

İslam’da cihattan amaç insanı yaşatmak, insanın dirilişine vesile olmaktır. Hidayetine vesile olmaktır. Allah resulü “Bir insanın Hidayetine vesile olmak yer ve gök arası mor koyunlara sahip olmaktan daha hayırlıdır” der.

Her Müslüman cihad ile mükelleftir. Yani cehd etmekle kötülükle mücadele etmekle mükelleftir.

“Onlara de ki; eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, kadınlarınız, akrabalarınız, kabileniz, elde ettiğiniz mallar, kesada uğramasından korktuğunuz ticaret, hoşlandığınız evler ve meskenler, size Allah ve Resulünden ve Allah yolunda cihaddan daha sevimli ise, artık Allah'ın emri gelinceye kadar bekleyin. Allah böyle fasıklar topluluğuna hidayet nasip etmez” Tevbe-24

Ahir zamandayız ahir zaman cihadı birçok türlüdür. Cihad etmek adam öldürmek değildir. İslam’da bir insanı öldürmek tüm insanlığı öldürmek gibidir. Bir insanı yaşatmakta tüm insanlığı yaşatmak gibidir.

Efendimiz sav kılıçla cihad ederken bir avuç Müslümanın yeryüzünden silinmesine karşı savunma yapmıştır. Allah resulünün yaptığı savaşların çoğu savunma savaşlarıdır.

Cihadı dar çerçeveye sıkıştırıp öcü gibi göstermek , bilinçsizlik değilse İslam düşmanlığıdır.

Yorum Yazın