Cesaret mi, esaret mi, umut mu, umutsuzluk mu?

Tuğba Akbey İnan
4247 Görüntüleme
27 Mayıs 2017 19:16
Son Güncelleme: 27 Mayıs 2017 19:16

Günümüz gençleri ile yaptığım görüşme ve sohbetlerde geleceğe ilişkin umutları ve cesaretleri konusunda onları bir hayli kaygılı görüyorum.

 Andre Gide Umutsuzluk nedeniyle korkup kaçma, umut, umutsuzluğun ötesindedir, aş, yürü, geç onu, karanlık geçidin ötesinde, ışık bulacaksın. der.

Gençleri umutsuzluğa götüren cesaretlerini kırıp onları öğrenilmiş çaresizliğe sürükleyen ne?

Lise sonrası ve üniversite sonrası gençlerin düşündükleri tek şey bundan sonra ne olacak. Hocam yüz binlerce lise ve üniversite mezunu var, ben üniversiteyi bitirsem ne olacak devletin personel alım politikasını görüyorsunuz, öğretmenlik desen mülakat sistemi var vb. Bu duygu ve düşüncüler öğrencileri cesaretten esarete doğru sevk etmekte yapmaları gerekeni yapmamakta kendilerine olan öz güvenlerini kaybetmekte, öğrenilmiş çaresizlik yaşamalarına sebep olmaktadır.

Confucius Bir insan parasını kaybetmişse, hiçbir şeyini kaybetmemiş demektir, sıhhatini kaybetmişse, hayatının yarısını kaybetmiş demektir, ümidini kaybetmişse, her şeyini kaybetmiş demektir.

Peki, gençler ne yapmalı:

Bir insan kendini hedefine adadığında ilahi takdir de o yönde hareket edecektir. Tüm olaylar hedef olarak tespit edilen bir olayı desteklemek için birlikte hareket edecektir. Her şey olumlu şekilde atılacak bir adımla başlar. En uzun yolculuklar bile bir adımla başlar. Hemen başla..

Johann Wolfgang von Goethe: Elinizden geleni ve hayal edebileceğiniz her şeyi yapmaya hemen başlayın. Cesaret; deha, güç ve büyüyü de içinde saklar. Şimdi başlayın.
Mal kaybeden bir şey kaybetmemiştir. Onurunu kaybeden birçok şey kaybetmiştir. Cesaretini kaybeden her şeyini kaybetmiştir.

Gençlere her zaman söylediğim bir söz var üzülmeyin!

Çünkü yaradan umudu en çaresiz anlarda yollar.

Unutma, yağmurun en şiddetlisi en kara bulutlardan çıkar.

Kalın Sağlıcakla…

 

Sait ÖZDEMİR

Uzman Psikolojik Danışman

www.saitozdemir.net

 

Yorum Yazın