TDV

TDV KAGEM ,14 ülkeden 508 yabancı öğrenci eğitim görüyor

haber dinibülten
1064 Görüntüleme
05 Eylül 2018 19:10
Son Güncelleme: 05 Eylül 2018 19:10
TDV KAGEM ,14 ülkeden 508 yabancı öğrenci eğitim görüyor

Türkiye Diyanet Vakfı KAGEM Sosyal Destek ve Eğitim Merkezi (SDEM) tarafından yabancı öğrencilere yönelik devam eden Türkçe Dil Eğitimi Programı 2018 – 2019 Eğitim- Öğretim dönemi başladı.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı, DİB Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak, DİB Göç ve Manevi Destek Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Bayram Demirtaş, Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Av. Mehmet Savaş Polat, TDV KAGEM Müdür Vekili Nurcan Yavuzyiğit ile Ankara Altındağ Müftüsü ve TDV Altındağ Şube Başkanı Enver Türkmen, yeni eğitim-öğretim dönemi başlangıcında öğrencileri ziyaret etti.
Gerçekleştirilen ziyarette merkez personeli ile bir araya gelerek çalışmalar hakkında bilgi alan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Huriye Martı, sınıfları gezerek yabancı öğrencilerle hasbihal etti ve yeni eğitim-öğretim dönemi için öğrencilere hayırlı olsun dileklerinde bulundu.
Sosyal Destek ve Eğitim Merkezi tarafından gerçekleştirilen faaliyetlerin önemine vurgu yapan Martı, yabancı öğrencilerin merkezde aldıkları Türkçe dil eğitiminin ülkeler arasında kardeşlik köprüleri kurulmasına vesile olacağını ifade etti. 
Ziyarette yer alan Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Av. Mehmet Savaş Polat da “Suriye’de yaşanan insanlık dramının başından beri ‘Farkındayım Yanıbaşındayım’ projesi ile başlayan projelerimiz, bu merkezle sosyal ve hayri desteklerimiz daha kapsamlı bir şekilde önümüzdeki süreçte de devam edecektir” dedi.                                                                                                  

14 ülkeden 508 yabancı öğrenci eğitim görüyor

Sosyal Destek ve Eğitim Merkezinde yabancı öğrenciler için gerçekleştirilen ileri düzey Türkçe Dil Eğitim Programı, okuma- anlama, dinleme- anlama, konuşma ve yazma başlıkları altında dört temel beceri üzerinden işleniyor.  Başta Suriye ve Irak olmak üzere Filistin, Arnavutluk, Cezayir, Cibuti, Afganistan, Yemen, Sudan, Mısır, Libya, Ürdün, Lübnan ve Somali olmak toplamda 508 öğrenci eğitimlerden yararlanıyor. Sabah, öğlen ve akşam olmak üzere merkezde 9 aylık eğitim sürecinde öğrenciler uzman okutmanlar eşliğinde haftada 25, toplamda 950 saat Türkçe dersi alacaklar.

Merkezde ayrıca ileri düzey Türkçe öğretiminin yanında, İngilizce öğretimi, Yabancı Öğrenci Sınavı ( YÖS) ve SPSS eğitimleri de verilmekte.
Merkeze ayrıca, gelen kursiyerlerin 4-10 yaş arası çocukları için de değerler eğitimi eşliğinde Türkçe başlangıç düzeyi dil öğretimi yapılıyor.

Yorum Yazın