Tavaf durdu...

HAC - UMRE
haber dinibülten
05 Mart 2020
3 dk Okuma
2646 Görüntüleme
2 yıl önce
Suudi Arabistan yönetimi, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında İslam aleminin kıblesi Kabe'de temizlik yaptı. Temizlik sırasında tavaf alanı ilk kez bu kadar boş görüntülendi.
Tavaf durdu...

İlk olarak Çin'in Hubey eyaletinin Vuhan kentine görülen ve 3 binin üzerinde insanın ölümüne sebep olan koronavirüse karşı koruma tedbirleri kapsamında, bugün Kabe'de tavaf bir süreliğine durdurularak, ilaçlama ve ayrıntılı temizlik yapıldı.

İlaçlama ve temizlik sırasında Kabe'nin boş hali dikkat çekti.

UMRE ZİYARETİ ASKIYA ALINDI

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı'ndan 27 Şubat'ta yapılan açıklamada, koronavirüs salgını sebebiyle umre ve Mescid-i Nebevi ziyaretlerinin geçici olarak askıya alındığı duyurulmuştu.

ARABİSTAN'DA 1 KİŞİ KORONA

Suudi Arabistan'da ilk koronavirüs vakası 2 Mart'ta Bahreyn üzerinden İran'dan gelen 1 kişide görülmüştü.
Kabe'nin içinde bulunduğu Mekke'deki Mescid-i Haram ile Medine'deki Mescid-i Nebevi'nin işleyişinden sorumlu genel kurul yetkilileri Kovid-19'a yönelik önlemlere ilişkin bilgi verdi.
Mescid-i Haram'da Kabe'nin etrafındaki tavaf alanı ile Safa ve Merve tepeleri arasındaki sa'y alanının umre ziyaretlerinin askıya alındığı süre zarfında kapalı tutulacağını belirten yetkililer, Mescid-i Haram'da sadece namaz kılınmasına izin verileceğini kaydetti.
Genel kurul yetkilileri Mescid-i Haram içinde itikaf ve uyumaya, içeri yiyecek ve içecek sokulmasına izin verilmeyeceğini, zemzem içilen yerlerin de kapatılacağını aktardı.
- Mescid-i Haram ile Mescid-i Nebevi yatsı ve sabah namazları arasında kapatılacak
Suudi Arabistanlı yetkililer virüsten korunma önlemleri kapsamında Mescid-i Haram ile Mescid-i Nebevi'nin yatsı ve sabah namazları arasında kapalı tutulacağını açıkladı.
Mescid-i Haram ile Mescid-i Nebevi'nin yatsı namazından bir saat sonra kapatılacağı ve sabah namazından bir saat önce açılacağı belirtildi.
- Medine'deki Ravza-i Şerif ile Baki Mezarlığının bulunduğu alan da kapatılacak
Suudlu yetkililer ayrıca koronavirüse karşı alınan önlemler çerçevesinde Mescid-i Nebevi'de Hazreti Muhammed'in kabrinin yer aldığı Ravza-i Şerif ile Baki Mezarlığının bulunduğu alanın da kapatılacağını duyurdu

Yorum Yazın