Mehmet Mermer Hamidiye Cami'ne yoğun ilgi

CAMİLER
3 yıl önce
Mehmet Mermer Hamidiye Cami'ne yoğun ilgi

Son zamanlarda ziyaretçilerin akınına uğrayan Kırşehir’deki Mehmet Mermer Hamidiye Camii gören herkesi hayrete düşürmeye devam ediyor. Bakara Suresi’ndeki bir ayetten esinlenerek inşa edilen bu camide namaz kılabilmek için insanlar farklı şehirlerden bile geliyor. Dışarıdan da içeriden de bakıldığında kusursuz güzellikteki mimari yapısıyla herkesi büyüleyen şehrimiz Yenice Mahallesi’ndeki Mehmet Mermer Hamidiye Camii’ni yaptıran, hayırsever hemşehrilerimizden aldığı

 

Son zamanlarda ziyaretçilerin akınına uğrayan Kırşehir’deki Mehmet Mermer Hamidiye Camii gören herkesi hayrete düşürmeye devam ediyor. Bakara Suresi’ndeki bir ayetten esinlenerek inşa edilen bu camide namaz kılabilmek için insanlar farklı şehirlerden bile geliyor.
Dışarıdan da içeriden de bakıldığında kusursuz güzellikteki mimari yapısıyla herkesi büyüleyen şehrimiz Yenice Mahallesi’ndeki Mehmet Mermer Hamidiye Camii’ni yaptıran, hayırsever hemşehrilerimizden aldığı maddi destekle bugünkü güzel durumuna getiren cami derneği Başkanı İsmet Yapıcı, camilerinin Kırşehir dışından binlerce vatandaşın da ilgisini çektiğini söyledi.
Yazılı ve görsel basındaki haberlerin caminin tanıtımına büyük katkı sağladığını ve son günlerde Ramazan ayıyla birlikte ziyaretçi akınına uğrayan Yenice Mahallesi’ndeki Mehmet Mermer Hamidiye Camii’nin tanıtımı için ulusal kanalların da büyük ilgi gösterdiğini belirten İsmet Yapıcı, “Camiler, bizlere yansıttığı manevi duygularla hepimizi alıp götürebiliyor. Maneviyatımızı kuvvetlendirmek için sürekli gitmemiz gereken bu camilerde dünyalık ilişkileri kesip ibadet etmenin hazzını duymak gerekiyor. Günümüzdeki camilerin iç dizaynı işlemeleri ve ihtişamı farklı farklıdır. Biz de Kırşehir’de Bakara Suresi’nin 22’nci ayetinden ilham alarak tasarladık. Tabiri caiz ise kendinizi cennetteki bir bahçedeymiş gibi hissettiren Hamidiye Cami, iç dizaynı ve üç boyutluymuş gibi görünen duvar resimleriyle ayrı bir ilgi çekiyor. Ayette bahsedilenlere uyumlu olarak tasarlanan caminin girişinde asma ağaçları, pencere aralarına kavak ağaçları, mihraba şelale, tavanına gökyüzü ve bulutlar resmettik. Zemin kısmına çimen izlenimini uyandırmak için yeşil halı tercih ettik, Caminin dış kısmında ise kocaman bir ‘ALLAH’ yazısı bulunuyor. Bu nedenle camimizi görmek için binlerce insan çeşitli şehirlerden geliyor. Buraya gelenler ‘Sanki cennet bahçesinde namaz kıldık’ şeklinde cümleler kurarak camiden ayrılıyorlar” diye konuştu.
İsmet Yapıcı, son bir hafta içinde TRT HABER, KANAL 7, ÜLKE TV, Anadolu Ajansı tarafından çekimler yapıldığını ve yayınlandığını, Dünya’nın pek çok ülkesinde kendisini yüzlerce kişinin arayarak cami hakkında bilgiler alıp, tebrik ettiklerini sözlerine ekledi.

Yorum Yazın