İyilik Paylaşıldıkça çoğalır

TDV
haber dinibülten
11 Mart 2018
3 dk Okuma
1340 Görüntüleme
4 yıl önce
Türkiye Diyanet Vakfı’nın bu sene dördüncüsünü gerçekleştirdiği Uluslararası İyilik Ödülleri açıklandı. 13 Mart Salı günü verilecek ....
İyilik Paylaşıldıkça çoğalır

Türkiye Diyanet Vakfı, iyiliğin yaygınlaşması ve iyilik konusunda toplumda farkındalık oluşturulması amacıyla başlattığı Uluslararası İyilik Ödülleri programının bu yıl dördüncüsünü gerçekleştiriyor. Türkiye Diyanet Vakfı’nın kuruluş yıl dönümü olan 13 Mart tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kongre ve Kültür Merkezinde yapılacak olan ödül töreninde ülkemizde ve dünyanın farklı noktalarında topluma örnek teşkil eden, çevresine ve dünyaya umut olan 7 iyilik öncüsüne ödülleri takdim edilecek.

İNSANLIK KERVANI

Engelli hayvanlar için yürüteç tasarlayan Mardin’den Hasan Kızıl, gelin gittiği Tanzanya’da açlığı önlemek için tarımı başlatan Sevde Sevan Usak, mahallesinde çocukları kitap okumaya teşvik etmek için onlara ücretsiz alışveriş hakkı tanıyan Kanber Bozan, ölüm döşeğindeki çocukları evlat edinen ABD’dan Muhammed Bzeek ve evsizler için başlattığı çorba hareketi ile birçok sivil toplum kuruluşuna örnek olan Mahmut Karaman hepimizin yakından tanıdığı isimler. Bunlara ek olarak Kanada’da bir Müslüman lokantasında parası olmadığını söyleyen herkese ücretsiz yemek ikram eden Yahya Hashemi ile Ala Abdelrazaq Jabur ve Kadıköy Tarihi Hasanpaşa Camii’nin sokak çocukları ile evsizlere açıp onları rehabilite eden Levent Uçkan insanlık adına elini taşın altına koyanlar kervanındalar.

 

 

Kanber Bozan

Kanber Bozan, 49 yaşında Üsküdar’da bir bakkal. Bakkalın bir kısmını kütüphaneye çevirmiş, mahallenin çocuklarına kitap dağıtıyor ve okudukları kitap karşılığında onlara istedikleri herhangi bir şeyi bedava veriyor. Sosyal medyada da oldukça fazla ilgi gören projeye birçok ilden kitap gönderiliyor. O da fazla kitapları ihtiyacı olan köy okullarına yolluyor.

 

 

 

Sevde Sevan Usak

Sevde Sevan Usak, Tanzanya’da Masaili bölgesinden bir çiftçi ile evlendiği günden beri bölgedeki çocukların ve kadınların eğitimine destek oluyor. Usak, sadece bunlarla yetinmiyor; Okul bahçelerine ağaçlar dikiyor, komşular için meyve bahçeleri yapıyor. Türkiye’deki STK’larla bölgede 4 su kuyusu açtırmış. Usak, aynı zamanda açlığa bir çözüm olması açısından Türkiye’den sebze tohumları götürüp kuyulara yakın araziye ekiyor ve burada da çok verimli sonuçlar alıyor.

 

 

 

Muhammed Bzeek

Aslen Libyalı olan 62 yaşındaki Muhammed Bzeek, ABD’deki kimsesiz çocukları evlat edinirken ölüm döşeğindeki çocuklara kayıtsız kalamıyor. Bu zamana kadar evlatlık aldığı 80 çocuğun 10’unu kaybeden Bzeek, son anlarına kadar bakımlarını en iyi şekilde yapıyor.

 

Mahmut Karaman

Gündüzleri üniversitede hocalık yapan Yrd. Doç. Dr. Mahmut Karaman, geceleri ise evsizlere, kimsesizlere el uzatan bir yardımsever. Aracıyla geceleri İstanbul’u sokak sokak gezip evsizlere özellikle Suriyeli mültecilere çorba dağıtıyor.

 

Necip Fazıl ileÇile'li yolculuk
 

Yorum Yazın