İmam camiye gelen çocuklar için farklı bisikletler tasarlıyor

İMAMLAR
2 yıl önce
Zonguldak'ın Karapınar beldesinde, imam Sabri Çakmak'ın hurda malzemelerden yaptığı farklı tasarımlardaki bisikletler, çocukların ilgisini çekiyor.
İmam camiye gelen çocuklar için farklı bisikletler tasarlıyor

Zonguldak Temenler Mahalle Camii'nde imamlık yapan Sabri Çakmak, çocukluktan kalma bisiklet tutkusunu görev yaptığı mahallelin çocukları için geliştirmeye çalıştı.

İnternetten bisiklet yapım videoları izleyen Çakmak, önce beldedeki hurda ve atık malzemeleri topladı. Ardından cami ve evinin önünde bisikletler yapmaya başladı.

Çakmak'ın tasarladığı iki kişinin sürebildiği dört tekerlekli bisikletler, beldede yoğun ilgi gördü. Bisikletlere binmek isteyen çocuklar, camiye gelmeye başladı.

Çocukların camiye olan ilgisi arttı

Yaz mevsiminde çocuklara Kur-an Kursu eğitimi veren Çakmak, bisikletlere binmelerine de izin verdi. Bu sayede camiye gelen çocuk sayısını artıran Çakmak, başarı oranında da artış gözledi.

İmam, iki yılda dört tekerlekli iki pedallı 3, dört tekerlekli ortadan pedallı 1, üç tekerlekli ise 2 bisiklet yaptı. Bisikletlerin bazılarını beldedeki diğer imamlara ve çocuklara hediye etti.

Bisikletlerinin beldede bilinir hale geldiğini anlatan Çakmak, şöyle konuştu:

"Öğrenim gören çocuklar teneffüslerde bisiklet kullandı. Tur atarlarken onları durdurur, sure okuturdum. Bu sayede çok güzel başarı sağladılar. En güzel dini bilgileri bu yolla öğretme yoluna gittik. Hala çalışıyorum. Amortisörlü daha gelişmiş bisikletler yapmayı düşünüyorum."

Yorum Yazın