TDV

Arakan Müslümanlarına barınma ve kalkınma desteği

haber dinibülten
1015 Görüntüleme
25 Nisan 2018 00:23
Son Güncelleme: 25 Nisan 2018 00:23
Arakan Müslümanlarına barınma ve kalkınma desteği

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV),  Bangladeş'te bulunan Kutupalong kampındaki Türk tepesinde, Arakanlı Müslümanlara meslek edindirmek amacıyla dikiş, nakış ve sabun atölyesi kurulması çalışmalarına başladı. 

İnsani yardımların yanı sıra Arakan Müslümanlarına kalkınma desteğinde bulunan Vakıf,  Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) ve Kızılay işbirliğinde muson mevsimine dayanıklı bambu evler inşa etmeye başladı.  Evlerin inşa edildiği Türk Tepesi'nde kültür merkezi, medrese ve çamaşırhane de bulunacak

TDV Bangladeş’teki kamplarda zor koşullarda yaşayan Arakanlı Müslümanların zamanlarını değerlendirmeleri ve meslek edinmelerini sağlamak amacıyla dikiş nakış ve sabun atölyesi açmaya hazırlanıyor.

Bangladeş'in Cox’s Bazar bölgesindeki kamplara sığınan Arakanlı Müslümanların birçoğu, gününü yardım kuyruklarında veya hiçbir şey yapmadan geçiriyor.

Özellikle çocuklar için hiçbir sosyal imkanın bulunmadığı kamplarda, kadın ve erkeklerin düzenli işleri ya da meslekleri yok. Kamplardaki en önemli sorunlardan biri olan hijyen nedeniyle ciddi hastalıklar baş gösteriyor.

Bölgedeki işsizlik ve hijyen sorunuyla mücadele etmek amacıyla TDV, Kutupalong kampında Türk tepesi olarak anılan bölgeye dikiş nakış ve sabun atölyesi kurmaya hazırlanıyor.

TDV Yurtdışı Hayri Hizmetler Görevlisi Oğuzhan Adsız, yaptığı açıklamada, buradaki insanların meslek edinmeleri için Türk tepesinde dikiş nakış atölyesi kurmaya başladıklarını söyledi. Adsız, meslek edinenlerin evlerine döndüklerinde bu işi yapabileceğini belirtti.

Sabun üretimi için de atölye yaptıklarını kaydeden Adsız, “Burada, kampta kalanlar tarafından sabun üretimi yapılacak. Sabunlar, ihtiyaçlarını karşılamaları için insanlara ücretsiz dağıtılacak. Bu sayede hem meslek öğrenmiş olacaklar, hem de hijyen açısından belki biraz daha katkı sağlanabilecek.” ifadelerini kullandı.

Adsız, TDV’nin sosyal yardımları kapsamında Türk tepesinde cami ve medreseden oluşan bir külliye inşa ettiğini söyleyerek “Bizim hedefimiz insanları sadece doyurmaktan ziyade hem sosyal olarak hem de eğitimlerine katkı sağlamak.” dedi.

TDV’nin Hediyem Kur’an Olsun Projesi kapsamında da şu anda Bengalce Kur’an-ı Kerim basıldığını dile getiren Adsız, kitapların basımı tamamlandığında kamplarda dağıtılacağı bilgisini paylaştı. Atsız, bu sayede insanların dini vecibeler hakkındaki bilgilerini de artırmayı planladıklarını kaydetti.

Vakfın, Arakan kamplarındaki faaliyetlerini vatandaş bağışlarıyla yaptığına dikkati çeken Adsız, Arakan özelinde yapılan kurban bağışları ile günde 5 büyükbaş hayvan kestiklerini, bu etlerin TİKA mutfağında yemek olarak dağıtıldığını belirtti.

Muson mevsimine dayanıklı Bambu evler inşa ediliyor

Türkiye, Bangladeş'in Cox's Bazaar bölgesinde Arakanlı Müslümanların kaldığı Kutupalong kampına, yaklaşan muson mevsiminde can kaybını önlemek amacıyla bambu evler inşa ediyor. 

Bangladeş ve çevre ülkelerde yakın zamanda etkisini gösterecek muson mevsiminin neden olduğu şiddetli yağış ile fırtına, Arakanlı Müslümanların derme çatma barınaklarda yaşadığı kamplar için ciddi tehdit oluşturuyor.

Kamplarda her türlü hijyen imkanından yoksun yaşayan Arakanlı Müslümanlar, muson mevsimindeki şiddetli yağışların etkisiyle oluşabilecek salgın hastalıklarla da karşı karşıya. Arakanlıların yaşadığı kamplarda bu mevsimde kolera, sıtma ve difteri gibi hastalıkların görülmesinden korkuluyor.

Birçok uluslararası yardım ve insan hakları kuruluşu, sınırlı imkanların olduğu kamplarda, yaklaşan muson tehlikesinin neden olacağı sıkıntılara karşı uyarılarda bulunuyor.

Bölgedeki yardım faaliyetlerinin büyük bölümünü üstlenen Türkiye, bu mevsimde Arakanlı Müslümanların hayatlarını daha güvenilir ortamlarda sürdürmeleri için çalışmalarına başladı. 

Bu kapsamda, Türkiye Diyanet Vakfı , Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) ve Türk Kızılayı ile birlikte Cox's Bazar'daki Kutupalong Kampında "Türk Tepesi" olarak bilinen bölgede bambu konut inşaatı çalışmalarını yürütüyor. 

Bu şekilde, Arakanlı Müslümanlar, Türkiye'nin inşa ettiği evlerde muson mevsiminin neden olacağı tehlikeleri daha güvenli şekilde atlatacak.

“Bir Damla Hayat” projeleri kapsamında da su kuyuları açıldığını ifade eden Adsız, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Muson sezonundan önce de insanların tuvalet ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra atık suyun biriktiği alanlar var. Bunların altyapı ve kanalizasyon açısından ciddi sıkıntıları bulunuyor. Aslında birçok hastalık da bu sulardan kaynaklanıyor. Çocuklar da bu suda oynuyor. Bu suyun akarsu şeklinde farklı bir yere götürülmesi lazım.”

Yorum Yazın